1987  yılında Van/Erciş'te doğdu. İlk ve ortaokulu Erciş'te okudu. Ankara Cumhuriyet Lisesinden mezun oldu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme(İngilizce) Bölümünden mezun olduktan sonra bir süre  Sayıştay Başkanlığında Sayıştay Denetçisi olarak çalıştı.
2009 yılında Kaymakam adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğinde Eşme/Uşak, Yenifakılı/Yozgat, ve Altınyayla/Sivas'ta Kaymakam olarak çalıştı. 
İçişleri Bakanlığı tarafından 1 yıl süreyle Almanya'ya gönderildi. Burada hem dil eğitimi aldı hem de Federal Almanya Cumhuriyeti'nin idari teşkilatı ile Avrupa Birliği Parlamentosunun çalışma esasları üzerinde staj yaparak çalışmalarda bulundu. Erciyes Üniversitesinde (Kayseri) Sosyoloji ana bilim dalında yüksek lisans yaptı. Aynı bilim dalında Cumhuriyet Üniversitesi'nde doktora çalışması devam etmektedir.Sayın Kaya iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. 
 
Kariyeri 
* 2008  Sayıştay Başkanlığında Sayıştay Denetçisi olarak çalıştı
*2009 Eşme/Uşak  Kaymakam Vekili 
* 2011Yenifakılı/Yozgat Kaymakam   
* 2014 Altınyayla/Sivas Kaymakam
* 2016 Tunceli  Vali Yardımcısı
* 2017 Tunceli Vali Yardımcısı iken 2017/345 sayılı Mülki İdare Amirleri Yaz Kararnamesi ile  Çınar Kaymakamı  olarak  atanmış   07/09/2017 tarihinde göreve başlamış olup, halen görevine devam etmektedir.