İsmail Şanlı - Çınar Kaymakamı
Çınar Kaymakamı
  • Kaymakamımızın Mesajı
  • Saygıdeğer Çınarlılar, Kıymetli Mesai Arkadaşlarım, Resmi Gazetede yayımlanan İçişleri Bakanlığı’nın atama kararnamesi ile Kaymakam olarak atandığım Çınar İlçesinde göreve başlamış bulunmaktayım. Güzide ilçemiz Çınar'da siz değerli halkımıza hizmet etmenin büyük bir onur olduğunu ve ağır bir sorumluluk gerektirdiğini öncelikle belirtmek isterim. Toplumda huzur ve güvenin sağlanması, eğitim ve sağlıkta kalitenin yükseltilmesi, şehit ve gazi ailelerine, yaşlılarımıza, yardıma muhtaç vatandaşlara, korunmaya muhtaç çocuklarımıza ve engellilerimize sürekli ve kaliteli hizmet sunumu, halkın yaşam kalitesinin artırılması, kurumlar ve şehrin dinamikleri arasında uyum en çok üzerinde duracağım, takip edeceğim ve destekleyeceğim konulardır. Kaymakamlığım süresince, adalet, tarafsızlık, sevgi ve hoşgörü içerisinde görev yapma bilinci ve gayretiyle hizmet edeceğim. Mesai arkadaşlarımla birlikte çalışmalarımızı yürütürken kanun ve hukuk çerçevesinde; vatandaşın yerine kendimizi koyarak empati yapmaya, problemlerin çözümünde sonuç odaklı davranılmasına, görevin ve işin hakkının verilmesine, karşılıklı saygı, işbirliği ve koordinasyon içerisinde hizmet etmeye, kamu hizmetlerini çağdaş niteliklerde sunulması ve vatandaşlarımızın buna kolay ve çabuk bir şekilde erişmesi yönündeki çalışmalara gayret gösterilecektir. Çınar İlçemizin daha ileri bir noktaya götürülebilmesi için; saygıdeğer Çınarlılar'ın, milletvekillerimizin, siyasi parti temsilcilerinin, belediye başkanımızın ve meclis üyelerimizin, il genel meclisi üyelerinin, üniversitemizin, muhtarlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan mesai arkadaşlarımın, katkı ve desteklerini, tecrübelerini, bilgilerini, emeklerini esirgemeyeceklerine olan inancım tamdır. Birlikte çalışacağım mesai arkadaşlarımın görev ve sorumluluk bilinciyle güzel bir ekip olarak Çınar’a en iyi şekilde hizmet etmeye çalışacağız. Bu vesile ile Çınar halkını, kurum ve kuruluşlarımızda çalışan siz değerli çalışma arkadaşlarımı sevgi ile selamlıyorum.
  •   Kaymakamın Biyografisi
  • İsmail ŞANLI 1981 Yılında Sivas’ta Dünyaya Geldi. İlk ve Orta Öğrenimini Sivas’ta, Ankara Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde lisans, Dicle Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi aldı. Maliye Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığında çalıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Kaymakamlık Sınavını Kazanarak Tokat Kaymakam adayı olarak atandı. Çorum Uğurludağ, Bolu Kıbrısçık ilçelerinde Kaymakam Vekilliği, Yozgat Kadışehri ve Diyarbakır Hani ilçelerinde Kaymakamlık görevini müteakiben 23 Ağustos 2013 tarihinden itibaren İlçemizdeki görevine başlamıştır. İngiltere Manchester Üniversitesinde 9,5 ay süreyle Dil, Kamu yönetimi ve İngiltere Kamu Yönetimi alanında eğitim ve incelemelerde bulundu. Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü TODAİE) 40. Dönem Kamu Diplomasisi programını bitirdi, Kara Harp Okulu, Jandarma Okullar Komutanlığı bünyesinde Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı kazandırma ve Subay Temel Kursunu aldı. Avrupa girişimcilik ödülüne ülkemizi temsilen yürüttüğü bir proje kosgeb tarafından aday gösterilmişti. Girişimci İş Adamları Vakfı tarafından yılın kamu yöneticisi ödülü, yozgat ekonomisini değer katanlar ödülü aldı. Avrupa Birliği Projelerinde koordinatörlük görevleri ile Kadın ve çocuğa yönelik şiddet konularında bildirileri bulunmaktadır.
  • Kaymakam'a Mesaj Gönder

  • Projeler
  • cinaryaziisleri cinarkymk
İlçemizde 6 yıldan beri devam eden iki aile arasındaki husumet, düzenlenen barış programı ile son buldu
06.05.2017

İlçemizde 6 yıldan beri devam eden iki aile arasındaki husumet, düzenlenen barış programı ile son buldu

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Avdalı (Bîra Bazin) köyünden Özyılmaz ve Göktaş (Kevirşîn) köyünden Özdemir aileleri arasında devam eden 6 yıllık husumet, düzenlenen barış merasimi ile son buldu.

Metina Aşireti Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin girişimi sonucu iki aile arasında barışı sağlamak amacıyla Avdalı köy meydanında bir program düzenlendi.

Düzenlenen Programa Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı, HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, bölgenin kanaat önderlerinden Fatih Anal, Diyarbakır AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal katıldı.

Programda husumetli iki ailenin ileri gelenlerinin tokalaşması ve birbirlerine sarılması güzel görüntüler oluşturdu.

Program Ulu Cami Müezzini Mehmet Şah Menekşe'nin Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından barışın fazileti ile ilgili açılış konuşmasını yapan Sur ilçesi Vaizi Yusuf Durmaz, Müslümanların birbirlerine karşı barışçıl ve hoşgörülü olması gerektiğini vurguladı.

Durmaz, “İnsanoğlunun dünya ve ahiret huzurunu temin etme amacıyla yüce Allah bu dini insanlara göndermiştir. Dolayısıyla insanlık, bugün İslam dinini yüce Allah'ın indirdiği şekliyle hayatlarına tatbik ederlerse, adeta dünyası cennet olacaktır. İslam'a baktığımızda, yüce Allah'ın bizden istediklerine baktığımızda, Müslümanların değil birbirlerini öldürmesi, birbirlerinin gıybetini yapmaları, birbirlerine tuzak kurmaları, birbirlerini aldatmaları bile yasaktır. Ne yazık ki İslam'dan uzaklaştığımız içindir ki bugün hem halkımız arasında hem İslam dünyasının genelinde Müslümanların birbirlerini katlettiklerini görüyoruz.” dedi.

“Kardeşlik ve beraberlik emreden bir dinin mensuplarıyız”

Sağlanan barışın diğer tüm husumetli olanlara karşı bir örnek olmasını temenni ettiklerini belirten Metina Aşireti Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Esat Göngörür, “Husumetli olan Özdemir ve Özyılmaz ailesi büyüklerimizin örnek sağduyu ve müspet çabalarını takdir ediyoruz. İnşallah onların bu müspet gayretleri toplumumuzun diğer husumetli ailelerine de örneklik teşkil eder. Bizler kardeşlik ve beraberliği emreden bir dinin mensuplarıyız. Bizi birleştiren ve kardeş kılan Allah'tır. Biz Müslümanlar şeytana değil, Allah'a uymak zorundayız. Şayet hepimiz Allah'a yönelirsek kimse aramıza düşmanlık koyamaz.” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımıza barışı miras bırakalım”

Etkinlikte Türkçe ve Kürtçe konuşma yapan Metina Aşireti İstişare ve Barış Komisyonu Başkanı Naşit Temelli de eğitimin önemine değinerek gelecek nesillere barışın miras bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Temelli, “Ülkemizde, özellikle bölgemizde bu tür istenmeyen hadiseler vuku bulmaktadır. Bu vakaların önüne geçebilmek için eğitimin ne derece de önemli olduğu, hayatın her alanında olduğu gibi bu alanda da kendini göstermiştir. Bugün yapılan barışın aşiretimiz içindeki diğer husumet davaları da barış komisyonu dayanışma derneğimiz ve aşiretimizin ileri gelenlerinin çabalarıyla en kısa zamanda barış ile sonuçlanacağına inanıyorum. Bu vesileyle bu mutlu günü bizimle paylaşan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah çocuklarımıza düşmanlık mirası değil dostane bir miras bırakalım.” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen barış töreninden sonra İLKHA'ya kısa bir açıklama yapan HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, “Zaten İslam'da asıl olan barıştır. Temennimiz odur ki bu barışın, bu tür barış girişimlerinin bölgeye numune olması ve bölge genelinde bu tür düşmanlıkların bu şekilde barışla sonuçlanmasıdır.” dedi.

Metina Aşireti Lideri Şerif Temelli de her ne olursa olsun barışı tavsiye ettiklerini dile getirdi. Program barış adına verilen yemek ile sona erdi. 


Galeri

Önceki Yazı Sonraki Yazı