İsmail Şanlı - Çınar Kaymakamı
Çınar Kaymakamı
  • Kaymakamımızın Mesajı
  • Saygıdeğer Çınarlılar, Kıymetli Mesai Arkadaşlarım, Resmi Gazetede yayımlanan İçişleri Bakanlığı’nın atama kararnamesi ile Kaymakam olarak atandığım Çınar İlçesinde göreve başlamış bulunmaktayım. Güzide ilçemiz Çınar'da siz değerli halkımıza hizmet etmenin büyük bir onur olduğunu ve ağır bir sorumluluk gerektirdiğini öncelikle belirtmek isterim. Toplumda huzur ve güvenin sağlanması, eğitim ve sağlıkta kalitenin yükseltilmesi, şehit ve gazi ailelerine, yaşlılarımıza, yardıma muhtaç vatandaşlara, korunmaya muhtaç çocuklarımıza ve engellilerimize sürekli ve kaliteli hizmet sunumu, halkın yaşam kalitesinin artırılması, kurumlar ve şehrin dinamikleri arasında uyum en çok üzerinde duracağım, takip edeceğim ve destekleyeceğim konulardır. Kaymakamlığım süresince, adalet, tarafsızlık, sevgi ve hoşgörü içerisinde görev yapma bilinci ve gayretiyle hizmet edeceğim. Mesai arkadaşlarımla birlikte çalışmalarımızı yürütürken kanun ve hukuk çerçevesinde; vatandaşın yerine kendimizi koyarak empati yapmaya, problemlerin çözümünde sonuç odaklı davranılmasına, görevin ve işin hakkının verilmesine, karşılıklı saygı, işbirliği ve koordinasyon içerisinde hizmet etmeye, kamu hizmetlerini çağdaş niteliklerde sunulması ve vatandaşlarımızın buna kolay ve çabuk bir şekilde erişmesi yönündeki çalışmalara gayret gösterilecektir. Çınar İlçemizin daha ileri bir noktaya götürülebilmesi için; saygıdeğer Çınarlılar'ın, milletvekillerimizin, siyasi parti temsilcilerinin, belediye başkanımızın ve meclis üyelerimizin, il genel meclisi üyelerinin, üniversitemizin, muhtarlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan mesai arkadaşlarımın, katkı ve desteklerini, tecrübelerini, bilgilerini, emeklerini esirgemeyeceklerine olan inancım tamdır. Birlikte çalışacağım mesai arkadaşlarımın görev ve sorumluluk bilinciyle güzel bir ekip olarak Çınar’a en iyi şekilde hizmet etmeye çalışacağız. Bu vesile ile Çınar halkını, kurum ve kuruluşlarımızda çalışan siz değerli çalışma arkadaşlarımı sevgi ile selamlıyorum.
  •   Kaymakamın Biyografisi
  • İsmail ŞANLI 1981 Yılında Sivas’ta Dünyaya Geldi. İlk ve Orta Öğrenimini Sivas’ta, Ankara Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde lisans, Dicle Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi aldı. Maliye Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığında çalıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Kaymakamlık Sınavını Kazanarak Tokat Kaymakam adayı olarak atandı. Çorum Uğurludağ, Bolu Kıbrısçık ilçelerinde Kaymakam Vekilliği, Yozgat Kadışehri ve Diyarbakır Hani ilçelerinde Kaymakamlık görevini müteakiben 23 Ağustos 2013 tarihinden itibaren İlçemizdeki görevine başlamıştır. İngiltere Manchester Üniversitesinde 9,5 ay süreyle Dil, Kamu yönetimi ve İngiltere Kamu Yönetimi alanında eğitim ve incelemelerde bulundu. Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü TODAİE) 40. Dönem Kamu Diplomasisi programını bitirdi, Kara Harp Okulu, Jandarma Okullar Komutanlığı bünyesinde Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı kazandırma ve Subay Temel Kursunu aldı. Avrupa girişimcilik ödülüne ülkemizi temsilen yürüttüğü bir proje kosgeb tarafından aday gösterilmişti. Girişimci İş Adamları Vakfı tarafından yılın kamu yöneticisi ödülü, yozgat ekonomisini değer katanlar ödülü aldı. Avrupa Birliği Projelerinde koordinatörlük görevleri ile Kadın ve çocuğa yönelik şiddet konularında bildirileri bulunmaktadır.
  • Kaymakam'a Mesaj Gönder

  • Projeler
  • cinaryaziisleri cinarkymk
Çınar Ekonomisi

Çınar Ekonomisi

Ekonomi

İlçemiz ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Toplam 1.952.000 dekarlık alanımızın 903.900 dekarlık (%46) bölümü tarıma elverişlidir. Bu alanın 816.830 dekarlık alanında susuz, 87.070 dekarlık alanında ise sulu tarım yapılmaktadır. Başlıca tarım ürünleri: pamuk, pirinç, buğday, arpa, mercimek ve nohuttur. İlçemizin Karacadağ yöresinde hayvancılık yaygındır. Henüz modern ve kültür ırkı hayvancılığı gelişmemiştir. İlçede kayıtlı çiftçi sayısı 4.522 kişidir. 
Diyarbakır’ın Bismil ve Çınar ilçelerinde bol miktarda bulunan domalan mantarı üzerinde yaptığı araştırmalarla TÜBİTAK tarafından projeleri onaylanan Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulnasır Yıldız, bu mantar çeşidinin Diyarbakır’da ucuz, ancak Avrupa’da satışının pahalı olduğuna vurgu yaptmıştır.
Konya’da domalan mantarının Almanya gibi Avrupa ülkelerine gönderildiğini ifade eden Yıldız şöyle demektedir: 
“Domalan mantarı özellikle yağışların fazla olduğu dönemlerde oldukça yaygın olarak yetişen bir mantar çeşidi. Diyarbakır’ın Çınar ve Bismil ilçelerinde köylü vatandaşlar tarafından toplanan bu mantarın kilosu 5 TL’ye satılıyor. Ancak Konya’da tüccarlar tarafından bu mantar çeşidi Almanya’ya gönderiliyor ve burada, kilosu 100 avro’dan satılıyor. Mantar çeşitleri içerisinde besin değeri yüksek ve lezzetli olan domalan mantarı iyi bir organizasyonla Avrupa ülkelerine gönderilebilir. Bu mantar çeşidi ciddi anlamda bir antibiyotik özelliği de taşımaktadır.” 
Ekonomik olarak domalan mantarının pazar bulunması hâlinde Çınar köylüsünün gelirine büyük bir katkı sağlayabileceğini ifade eden Yıldız mantar için şu açıklamalarda da bulunmuştur: 
“Domalan mantarının ekonomik olarak getirisi iyi olan bir mantar çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Konya’daki tüccarlar bunu iyi şekilde pazarlıyorlarsa, biz niye yapamayalım. Bu mantarların köylüler tarafından toplandıktan sonra bir kurum veya kuruluş aracılığı ile gerekli izinler alınarak pazarlamasının yapılması mümkün görünüyor. Bunun yapılması hâlinde ekonomik anlamda önemli katkıların olacağını düşünüyorum.”
2014-2015 eğitim öğretim yılında açılan 68 kursa katılan 896 kursiyer bulunmaktadır. Yine ilçede Aile Destek Merkezi aracılığıyla deri işlemeciliği, giyim üretimi teknolojisi, aşçılık, kuaförlük ve el sanatları meslek edindirme kursları açılarak 137 bayanın katılımı sağlanmıştır.
 

Ekonomik Kurum ve Kuruluşlar

Ziraat Bankası: 1954 yılında faaliyete geçmiştir. 6 personeli mevcuttur. Bankacılık hizmetlerinin yanı sıra pamuk destekleme primi ödemekte, çiftçilere kredi vermektedir.
Tarım Kredi Kooperatifi: 1985 yılında hizmete girmiştir. 54 köyden 1.208 üyesi vardır.
Tmo Ajans Müdürlüğü: 60 tonluk baskül, 10.000 ton kapasiteli iki adet yatay deposu ile malzeme ve su depoları bulunmaktadır. 12 personeli vardır. 

Çeltik

Düz alanlarda doğrudan biçerdöver ile yapılan çeltik hasatı, Diyarbakır ili Çınar ilçesine bağlı ve Karacadağ bölgesinde bulunan Höyükdibi (Melkiş) köyünde bir çeltik üreticisine ait yaklaşık 1.000 dekarlık bir alanda gerçekleştirilmiştir. Denemeler, yörede yaygın olarak üretimi yapılan yerel Karacadağ çeltik çeşidinin ekildiği alanlarda yürütülmüştür. Karacadağ yerel çeltik çeşidi; geçici bir çeşit olup soğuğa ve kurağa dayanıklıdır. Kılçıklı ve uzun boylu olan çeşidin yatmaya dayanıklılığı zayıftır. Pirinç randımanı %50-60 dolayında olup, yöre halkı tarafından çok tutulan kendine özgü tadı ve aroması olan yerel bir çeşittir.
1937 yıllarına ait bir kitapta çeltikten şöyle bahsedilmektedir: 
“İlde pirinç ekimi çok önemli bir yer tutar. Diyarbekir pirinçleri artım ve tat itibarile çok yüksek bir derecededir. Kara kılçık, ak kılçık, kırmızı kılçık denen üç cins çeltik vardır. Kara kılçık cinsinin taneleri ufak, yuvarlak ve serttir. Başağından güç ayrılır. Akkılçığın taneleri ise büyük ve uzundur. Bu pirinç daha çok tutulur ve diğerlerinden daha güzeldir. Fiyat itibarile de farklıdır. Kırmızı kılçık ise açık kırmızı renkte olup bugün hemen hemen ekilmemektedir. İlin en güzel pirinçleri Karacadağ’da yetişen pirinçlerdir.”
Karacadağ çeltiğinin kök yapısı saçak köklüdür. Kısa ve dik olan yapraklar güneş ışınlarının alt yapraklara ulaşmasına olanak sağlar. Sap; boğum ve boğum aralarından oluşur. Yukarıya doğru boğum arası uzunlukları artar. Karacadağ çeltiğinde bitki boyu genellikle uzun olup yetiştirme koşullarına bağlı olarak 75-120 cm. arasında değişir. Ana saptaki boğum ve buna bağlı olarak yaprak sayısı fazladır. Karacadağ çeltiğinde kardeş sayısı 5-12 arasında değişir.
Kardeşlerin salkım bağlama oranı ekolojinin uygunluğu nedeniyle çok yüksektir. Bitki biyolojik verimi 150-400 g/bitki civarındadır. Dekara tane verimi ise 220-600 kg. arasında değişir. Karacadağ çeltiğinde ortalama bitki başına salkım sayısı, her salkımda ortalama tane sayısı ise 34-83 adet arasında değişir. Her salkımdan ortalama 1,18-2,39 gr tane ürün elde edilmektedir.
Bilimsel literatürde yalnızca bölgemizde Karacadağ’da siyah taşların arasında yetiştirilen inci gibi beyaz ve parlak, Karacadağ’ın organik çeltik ve pirinci için 2014 yılında ilk kez “Çınar Kültür ve Karacadağ Pirinç Festivali” düzenlenmiştir. Festival, Çınar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Yarımkaş köyünde düzenlenmiştir.

Geven Bitkisi ve Arıcılık

Geven bitkisinin çiçekleri beyaz, sarı ve pembemsi renkte olup, yastık şeklindedir. Bu bitkinin yaprakları yaşlandıkça dökülür ve diken hâlini alır, yere yakın yayılan dikenli bitkilerdendir. Gövdeleri 3–4 cm kalınlıkta olup boru şeklindedir ve gövdesinden 1–2 cm yarık açılması durumunda zamk elde edilebilir. Gummi Tragacanthae adlı kitre zamkı eldesi için gövde üzerinde kambiyuma kadar özel bir bıçakla kesmek gerekmektedir. Tragacantha Türkiye’nin önemli ihraç maddeleri arasında yer alır. Anadolu’nun hemen her yerinde bulunan ve step ikliminin de göstergesi olan geven bitkisi, değişik bölgelerde farklı amaçlarla kullanılmaktadır.
Örneğin geven bitkisinden Kayseri-Develi yöresinde Kitre Zamkı üretilmektedir. Erzurum ve Kars yöresinde olgunlaşmış meyveleri yenmekte, Ege ve Akdeniz bölgesinde yem bitkisi olarak değerlendirilmekte, Van’da tezeğin tutuşturucusu olarak kullanılmakta, Diyarbakır-Karacadağ yöresinde ise, arıcılık başta olmak üzere tezek tutuşturucusu ve yem olarak kullanılmaktadır. Gevenin arıcılık dışındaki yararlanma sistemi ve biçimi, bu bitkinin sürekli olarak azalması ve giderek ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise toprak savunmasız kaldığından erozyon hızlanmakta ve yalnızca sürdürülebilir yararlanma biçimi olan arıcılık için de gerekli ortam yok olmaktadır. Geven bitkisinden elde edilen bal; açık renkli, kıvamlı ve su oranı düşüktür. Diğer bir özelliği ise geç kristalize olmasıdır enzim değeri de yüksektir. Bu özelliklerinden dolayı geven balı tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Arılarını konaklatmak amacıyla Karacadağ’a getiren arıcılar, ortalama 40–45 gün yörede kalmaktadır. Üreticiler bu dönemde her kovandan 15–25 kg süzme geven balı elde etmektedir. Bazı yıllar iki sağımın yapıldığı da arıcılarca belirtilmiştir.
TÜİK’e göre 2011 yılında 2.100 kg bal, 700 kg ise balmumu elde edilmiştir. 

Karacadağ Tereyağı

Pirinç üretiminin yanı sıra hayvancılığın da etkin bir şekilde yapıldığı Karacadağ’da hayvansal gıda üretimi de yapılmaktadır. Etkin bir şekilde üretilen doğal tereyağı yörede beslenen hayvanlar sayesinde özel bir lezzete sahiptir. 
Diyarbakırlı yazar Mıgırdiç Margosyan’ın bu tereyağıyla ilgili izlenimleri dikkat çekicidir. Yazar, küçüklüğünde Karacadağ tereyağıyla güneşte pişirip özenle hazırlanan kayısı reçelinin ekmeğe sürerek yemeyi en büyük zevki olarak hatırladığını belirtmiştir. 
Ayrıca erimiş Karacadağ tereyağının, toz şeker veya pekmezin saçta pişirilen sıcak yufka ekmeğe dökülmesiyle hazırlanan yemeğe taş ekmeği denmektedir.